مقاله‌ها

پیش گفتار

نویسنده: محمد
بدون دیدگاه
29 آذر 1402
بیش از یک میلیون سال انسان اولیه غارنشین بوده در حالی که زندگی اجتماعی انسان، پیشینه‌ای در حدود ۱۰ هزار سال دارد. حافظه تاریخی انسان با تاریکی غار و جنگل...

در این مقاله خواهید خواند:

بیش از یک میلیون سال انسان اولیه غارنشین بوده در حالی که زندگی اجتماعی انسان، پیشینه‌ای در حدود ۱۰ هزار سال دارد. حافظه تاریخی انسان با تاریکی غار و جنگل و روشنایی صبح دم تا غروب خورشید شکل گرفته است. انسان در طی تاریخ با دیدن طیف‌های نوری رنگین کمان، طیف رنگی حاصل از انعکاس نور خورشید در آب چرب آلود از شیر و چربی حیوانات شکار شده و نور صاعقه همواره ذهن کنجکاو و جستجوگری در پی کنترل نور داشته و با ظهور ۱۴۰ ساله لامپ رشته‌ای و همچنین لامپ‌های ال ای دی (دیودهای نورانی) در ۵۰ سال اخیر دست انسان برای پیاده کردن ایده‌ها و آرزوهایی که هزاران سال در ذهن پرورانده بود باز شد.

تحقق آرزوی هزاران ساله بشر در ایجاد انواع طیف رنگی در ساختمان با نور مصنوعی

در ابتدا (اوایل دهه ۶۰ میلادی) ال ای دی ها فقط به رنگ قرمز بودند و ۱۰ سال بعد (اوایل دهه ۷۰ میلادی) به رنگ‌های سبز، آبی، زرد، نارنجی هم تولید شدند و هزاران ایده و طرح رنگی در راستای جذابیت نوری و بازی با نور ابداع شد. این کتاب جزء معدود کتاب‌هایی است که با دیدگاه برق و معماری نوشته شده است. در این راستا با استفاده از تجربه مولفین در زمینه برق و معماری، و تحقیقات فراوان در زمینه نور و روشنایی و همچنین شرکت در بیش از ده‌ها نمایشگاه بین‌المللی روشنایی داخلی و خارجی و کسب تجربه اجرایی در این زمینه بر آن شدیم مروری کاربردی بر نورپردازی و روشنایی داشته باشیم، امید است که موثر واقع شود.

سبد خرید